Procenta – nenechat se nachytat

Procenta v televizní show

Už dlouho nás zahlcují zpravodajské redakce ve večerních zprávách nejrůznějšími procenty rostoucích mezd a ekonomiky, procenty klesající kriminality a hypoték, procenty všeho možného. A čísla z úst redaktorů plynou jako voda z chrliče, což zabraňuje tomu, zamyslet se nad nimi. Nakonec jde o to, aby zůstal v posluchačích hlavně dojem, jak je všechno úžasné. Nebo zdrcující.

Porovnání nemocnic

Protože porovnávání kvality nemocnic se stává čím dál důležitější pro nás potenciální pacienty, podíváme se na tuto problematiku blíže. Představme si jedno nejmenované krajské město, které má na svém území dvě nemocnice. Nazvěme je Horní a Dolní. Statistika o počtu přijatých pacientů a mortalitě je dána tabulkou:

Mluvčí Horní nemocnice křičí: Naše nemocnice v porovnání s blíže nejmenovaným ústavem v našem městě je ve všech ukazatelích lepší pro pacienta. Všimněte si, procento úmrtí je u nás poloviční 1,6 % oproti konkurenci. Nejen to, i v oblasti těžce nemocných pacientů dosahujeme nižší úmrtnosti. Více pacientů navrátíme do života, plných 53 % (procent), Což je více než polovina přijatých.

Kdo by pochyboval nad těmito čísly, že nemocnice Horní je pro pacienta lepší.

Není všechno zlato…

Mluvčí Dolní nemocnice kontruje: Kolega z Horní nemocnice vám sype písek do očí. Ze statistiky jasně vyplývá

že v našem zdravotnickém zařízení je pro pacienta připravena péče, nad níž není konkurence.  Při stejném počtu přijatých pacientu v obou nemocnicích, v naší nemocnici zemřelo v důsledku selhání orgánů nutných k životu pouze, podtrhuji, pouze 10 % hospitalizovaných. Bohužel, říkám to nerad, ale kolega si o to řekl, v jeho nemocnici zemřel celý dvojnásobek jimi přijatých pacientů.

Pod těmito argumenty musíme konstatovat, že lepší péče se dostane pacientům v nemocnici Dolní.

Kdo má pravdu?

Co je pravda? Pravdu mají oba. Tu svou pravdu. Tento paradox má své jméno: Simpsonův paradox.

Podstatou tohoto paradoxu je ztráta informace při sloučení dat (součet za kraj) o tom, že do nemocnice Horní směřuje více pacientů v kritickém stavu. Mechanickým spojením, sečtením, dat nám tato informace vypadne ze zorného pole a stane se skrytým faktorem.

Pokud je pacient v dobrém stavu, jistě si vybere nemocnici Horní. Pobyt v ní bude jistě méně rizikový. I pacient v kritickém stavu bude mít jistě větší naději, pokud bude dovezen do nemocnice Horní. Když se však udělá průměrná hodnota všech přijatých do obou nemocnic (souhrn za celé krajské město), vyjde jako lepší nemocnice Dolní.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *